Здешевлення світлодіодних ламп може призвести до збільшення енергоспоживання

Здешевлення світлодіодних ламп може призвести до збільшення енергоспоживання

Енергозбереження є одним з найвідоміших екологічних гасел сучасності. Для досягнення мінімального споживання електроенергії створюються енергоефективні прилади, серед яких освітлювальні прилади займають одне з перших місць. Перехід від використання ламп розжарювання до енергозберігаючих ламп позиціонується природоохоронними організаціями як прояв екологічної свідомості споживачів. Але використання першого запропонованого екологічного аналога ламп розжарювання – компактних люмінесцентних ламп, пов’язане з певними незручностями. Тому пошуки оптимального варіанту зупинились на вдосконаленні світлодіодних ламп LED - light-emitting diods. І зараз на них покладаються великі надії. Та чи все так екологічно і легко в цих екологічних і енергозберігаючих лампах?

На сьогодні світле майбутнє світлодіодних ламп не викликає сумнівів ні в кого. Хоча зараз вони дорожчі за флуоресцентні лампи і, тим більше, за лампи розжарювання, але водночас вони набагато економічніші, компактніші і довговічніші, ніж конкуренти. Таким чином, їх висока початкова вартість швидко компенсується зниженням рахунків за електроенергію.

Однак, як це часто буває, знайшлися ті, хто насмілився засумніватися у здавалося б очевидному. Співробітники Національної Лабораторії Сандії (Sandia National Laboratories) припустили, що повсюдне впровадження світлодіодного освітлення не зможе дати зменшення споживання електроенергії в глобальному масштабі.

Дослідники Джеф Тсао і Джеррі Сіммонс вважають, що світлодіодне освітлення не зможе сприяти скороченню енерговитрат на освітлення, та ще й викличе збільшення споживання енергії. Як таке може статися?

Вчені провели дослідження того, як впродовж останніх трьох століть змінювалася потреба в освітленні. Згідно з отриманими даними, люди постійно використовували в середньому 0,72% домашнього бюджету на витрати, пов'язані з штучним освітленням, незважаючи на те наскільки дешевим або економічним було джерело світла.

Наприклад, Британія використовувала менш ніж 10 мільярдів люмен-годин на рік протягом 1700 року, основним джерелом освітлення тоді були свічки. До 1900 року більш ефективні газові лампи збільшили використання світла до 10 трлн люмен-годин на рік. Протягом трьох століть кожне технологічне нововведення, що стосується ефективності джерел світла, призводило до збільшення споживання світла, а не до скорочення енергетичних витрат.

Пан Тсао і пан Сіммонс припустили, що така тенденція може зберегтися і з впровадженням дешевого світлодіодного освітлення, яке дозволить людям використовувати більше світла.

«Отримавши можливість використовувати дешеве світло, люди можуть почати використовувати його в більшій кількості, як це відбувалося впродовж останніх століть з помітною постійністю», - зауважив пан Тсао.

До цього пан Сіммонс додав: «Між попитом і пропозицією завжди існує жорстка залежність. Тому покращення в технологіях освітлення може бути недостатнім стимулом для скорочення споживання енергії».

Енергетична ефективність - недостатній засіб для зменшення споживання енергії. Для дійсно помітної економії повинні застосовуватися інші методи впливу на рівень споживання.

Відповісти на питання, скільки дійсно необхідно світла поки ще не може ніхто, але здається, що насправді панове Тсао і Сіммонс загралися в глобальних цифрах. Цілком ймовірно, що проста домашня бухгалтерія, помножена на масове використання економного освітлення, дасть абсолютно інші результати.

Якщо сім’я замінить 60-ватну лампу розжарювання на 6-ватний світлодіод, або навіть 10-ватний, то вийде економія як мінімум в 6 разів. Потреба в домашньому освітленні вже досягла насичення, і тому, ймовірно, не буде збільшуватися. А споживання енергії, безумовно, впаде, за умови, що збережеться вироблена з дитинства звичка вимикати освітлення, яке не використовується.

А ось підприємства, ймовірно, таки будуть використовувати більше світла, так як споживана енергія буде вміщатися у затверджений бюджет. Можливо, більше освітлення стане і на вулицях у темний час доби. Але «на це ми  згодні» - адже світла стане більше не через великі витрати енергії, а завдяки більш ефективним джерелам світла.

X

Вхід

Завантажую...