Зелений список МСОП — перший світовий стандарт природоохоронних територій

Зелений список МСОП — перший світовий стандарт природоохоронних територій
Гора Хуаншань, Китай

Протягом 50 років зусилля світової спільноти зі збереження видів, які перебувають під загрозою зникнення, керувались та стимулювались Червоним списком Міжнародного союзу охорони природи (МСОП). Цей список, аналогом якого в Україні стала всім відома Червона книга, допомагає стежити за станом біорізноманіття нашої планети. Тепер МСОП випустив новий список, але вже не рослин і тварин, а охоронюваних територій, які часто мають вирішальне значення для їх виживання.

Зелений список природоохоронних територій було оголошено у Сіднеї (Австралія) в п'ятницю, під час Всесвітнього конгресу національних парків, який проводиться МСОП раз на десять років. Список визначає охоронювані території, які успішно виконують свої завдання.

Початкова версія списку містить 24 природоохоронні території з восьми країн світу. Серед них австралійський національний парк, відзначений за співпрацю з традиційними аборигенними землевласниками, кенійські природоохоронні території, в межах яких проводиться неінвазивне розведення великої рогатої худоби, і французький морський заповідник, який відзначився відновленням морських видів і зараз залучає туристів-дайверів для підводних сафарі у Середземному морі.

Вісім країн — доволі скромний старт, зважаючи на те, що у всьому світі існує більш ніж 209 тисяч наземних і морських охоронюваних територій. За очікуваннями МСОП, процес їх сертифікації займе багато років, оскільки планка встановлена висока. Серед країн, які стоять на черзі у Зелений список, були названі Мексика, Хорватія та кілька країн в Північній Африці і Мікронезії.

За словами Тревора Сендвіса, директора програми МСОП з охоронюваних територій, новий список не призначений для визначення переможців і переможених. Натомість, він служитиме стимулом для урядів, спільнот і природоохоронних організацій, щоб забезпечити реалізацію охоронюваними територіями їх екологічного, економічного та соціального потенціалу. «Це не інспектор, який слідкує за вами і каже, що ви погано виконуєте свою роботу, — пояснює він. — Це більше схоже на урок водіння, коли з вами в машині є хтось, хто може вказати, як саме ви можете поліпшити свої навички».

Головний критерій потрапляння до Зеленого списку — чи досягає охоронювана територія мети, для якої вона була створена. «Якщо вона була створена для захисту вододілу, ми хочемо знати, що вона це робить», — говорить Сендвіс.

«Світові природоохоронні території уразливі до великих загроз сучасності, таких як зміни клімату і невпинний тиск цивілізації, — додає він. — Якщо ми зможемо забезпечити міжнародне визнання місцям, які добре виконують свої функції, і людям, які ними управляють, вони стануть прикладом для інших охоронюваних територій. Ми хочемо, щоб Зелений список став чимось, на що зможе претендувати кожна природоохоронна територія в світі».

X

Вхід

Завантажую...