Жителів потопаючої країни можуть врятувати «острови-лілії»

Жителів потопаючої країни можуть врятувати «острови-лілії»
Сьогодні атол Онотоа — дім для 1600 жителів Кірибаті, але невдовзі його, як і інші острови держави, може забрати океан.

В результаті підвищення рівня моря тихоокеанська острівна країна Кірибаті йде під воду. Проте її громадяни в недалекому майбутньому можуть перебратись на «острови-лілії».

В останні сто років на нашій планеті повільно (зі швидкістю 3,2 мм/рік) але впевнено підвищується рівень Світового океану. Цей процес вже відчув ряд країн, серед них Мальдіви в Індійському океані, а також дві тихоокеанські держави: Тувалу і Кірибаті. Кожна країна старається вирішити проблему по-своєму.

Не так давно Кірибаті займала 32 острови і атоли, проте деякі з них вже пішли під воду. Як наслідок, майже все населення Кірибаті, яке складає 113 000 чоловік, було змушене зосередитись на найбільшому острові країни — Тарава, який входить до архіпелагу Гілберта. Проте і він знаходиться під загрозою затоплення.

Уряд Кірибаті розглядає різні варіанти порятунку держави: так, на місці затоплених островів планувалось спорудити штучні, використовуючи технології плавучих нафтових платформ. Крім того, громадяни Кірибаті могли б перебратись в сусідню Фіджі. У першому випадку країні забракувало грошей, а в другому — згоди сусідів.

І тепер Кірибаті знову повернулась до ідеї плавучого міста, розраховуючи на фінансову підтримку світового товариства. Президент країни Аноте Тонг заявив, що планує скористатись послугами токійської будівельної компанії Shimizu Corp. За проектом, держава дрейфуватиме в Тихому океані на «островах-ліліях» діаметром близько 4 кілометрів. В центральній частині «лілії» розміститься 800-метрова вежа з житловими приміщеннями на 30 тисяч чоловік, а також офісами, підприємствами і крамницями. У центральній шахті хмарочоса будуть створені сільськогосподарські площі для вирощування фруктів та овочів. А «фундамент» острова, прив'язаного до океанічного дна, зможе вмістити ще 10 тисяч жителів.

Якщо проект реалізують, Кірибаті стане першою в світі плавучою країною. Хоча сама ідея «острова-лілії» не нова: ще в 2008 році, керуючись прогнозами про майбутнє затоплення територій, її запропонував бельгійський архітектор Венсан Каллебо. При цьому проект бельгійця, названий «Lilypad», не зважаючи на деяку футуристичність, має більш скромні форми. Замість одного гігантського хмарочоса, який вдвічі перевищує американський Емпайр-Стейт-Білдінг, Венсан, взявши за основу свого дизайну квітку водяної лілії, запропонував створити на кожному острові три пагорби. На одному острові, за його проектом, могло б вміститись до 50 тисяч жителів.

Чому уряд Кірибаті віддав перевагу японському проекту, невідомо; в будь-якому випадку країні ще доведеться знайти більше 500 мільярдів доларів на його реалізацію.

X

Вхід

Завантажую...