Зміна клімату як привід змінити життя

Зміна клімату як привід змінити життя

Природні катаклізми зазвичай пов'язують з глобальним потеплінням, в якому саме людство і винне. Однак це далеко не завжди так. Перед вами сім історій людей з різних куточків світу, які були вимушені змінити своє життя через зміни клімату, і сім пояснень стосовно того, чому ці люди опинились в такій непростій ситуації.

Абакар змінює професію

Мейдкоу, Чад. Абакар Махамат, фермер, в минулому рибалка: «Коли я був молодим, тут було багато води. Дощі були рясні, вони могли йти три дні поспіль, і вся земля ставала зеленою... Там, де я зараз сиджу, колись була вода. Це було велике озеро».

Село Абакара стояло колись на березі озера Чад. У 1960 році воно було четвертим за площею в Африці, тепер скоротилося в 20 разів. За оцінками американських гідрологів, лише 50% цього скорочення можна віднести на рахунок змін клімату, інші 50% - на рахунок діяльності людини. У 2008 році був затверджений проект перекидання в озеро вод річки Убангі: лідери прибережних держав звернулися до Світового банку за фінансовою підтримкою. Але це навряд чи буде потрібно: космічні знімки 2007 року вже показують невелике збільшення акваторії озера Чад, а донні відкладення свідчать, що за останній 1000 років озеро і без участі людини повністю пересихало півдюжини разів. 6000 років тому воно мало площу 400 000 км2 - в 300 разів більше, ніж зараз, і в 15 разів більше, ніж у 1960 році.

Море більше не годує

Самутракам, Таїланд. Ваніі Майнуам, ловець молюсків: «Вода стає все теплішою, і все важче шукати устриць і мідій, вони вимирають. Якщо зміни клімату будуть продовжуватися в тому ж дусі, мені доведеться виїхати звідси. Але куди? Я неписьменна і не вмію нічого, крім як добувати молюсків».

Підвищення температури води, що спостерігається в океанічних тропіках з 1970-х років, призводить до зростання частоти і сили тропічних циклонів - основних генераторів сильних штормів. Шторми руйнують морські береги, від чого заноситься піском прибережне мілководдя. Це веде до збіднення донної фауни, видобутком якої займається місцеве населення. Але значною мірою в проблемах Ваніі та її колег винне мінливе життя. У Таїланді устриці і мідії все частіше вирощуються на морських фермах, а праця рибалок-кустарів стає все менш затребуваною. З іншого боку, безконтрольний розвиток ферм призводить до переексплуатації прибережних екосистем, а вирубка мангрових лісів для розширення плантацій тягне ерозію берегів і зростання каламутності води.

Зайвої води немає

Лас-Вегас, Невада, США. Скотт Саттон, керуючий полем для гольфу: «Я думаю, вибору немає. Ми або самі змінимося, або в світі відбудуться незворотні зміни. Якщо озеро висохне, не буде казино, не буде туристів, всіх цих будинків - не буде нічого. І полів для гольфу теж».

Лас-Вегас розташований посеред пустелі Мохаве, де проблема водопостачання - одна з ключових. Вода в місто доставляється по трубопроводах з озера Мід - найбільшого в США водосховища на річці Колорадо. Але в останні роки водосховище заповнюється все гірше: до кінця літа озеро опускається майже до рівня насосів, які качають воду для Лас-Вегаса. Вирішення проблеми на найближче майбутнє - установка нових, більш глибоких насосів, на що виділено 45 мільйонів доларів. Але незабаром води в озері може всім не вистачити в принципі, потрібні заходи жорсткої економії. Свідомі мешканці вносять в неї свій посильний вклад. Наприклад, Скотт Саттон на своєму гольф-полі заміщає дернину там, де це можливо, пустельною рослинністю, яка не вимагає поливу.

Тепловий удар

Валенсія, Іспанія. Мігель Камп і Мігель Кортіна, фермери: «Для нас зміни клімату - це перш за все періоди надзвичайної спеки, що трапляються в останні 15-20 років. Це стрес для рослин, нездатних адаптуватися до значних змін температур, особливо літніх».

Хвилі спеки - періоди часу з аномально високими температурами - тягнуть за собою цілий спектр негативних наслідків: від загибелі сільськогосподарських культур до зростання смертності. В Іспанії хвилі спеки стають все більш і більш звичними. Одна з них у липні 2009 року серйозно пошкодила посадки перцю на плантації Мігеля Кампа. У 1961-1990 роках хвилі спеки тривали в середньому протягом двох днів у році, та й то не в кожному, в 2021-2050 роках, за оцінкою фахівців, це буде вже 13 днів. Згідно з тими ж прогнозами, до 2070 року число днів з температурою вище 40,6°С (значення, при якому можливі кардинальні порушення терморегуляції, за яких життєво важливі органи людини не можуть функціонувати в нормальному режимі) зросте в Середземномор'ї до 16 щороку.

Твердиня тане

Намци, Якутія, Росія. Луїза Конушева, пенсіонерка: «В останні три роки талі води почали підступати до будинку. Він пішов тріщинами, почав просідати, і, я думаю, лід під ним вже розтанув».

Значна частина території Сибіру - зона вічної мерзлоти, і є побоювання, що в результаті потепління клімату вона почне танути. Але 6000 років тому клімат був тепліший за сучасний, а мерзлота збереглася. Щоб вона розтанула, середньорічна температура повинна піднятися приблизно до 0°С, а вона зараз в Якутську -9°С і з початку 1960-х піднялася лише на градус. Куди помітніше впливають такі фактори, як моховий покрив (мерзлота укрита від літнього тепла і росте) і рясні снігопади (вони ізолюють ґрунт від зимового холоду, і мерзлота тане). Такий же ефект викликає обводнення поверхні за рахунок дощів, затоплення річковими або ґрунтовими водами. Луїзі Конушевій не пощастило: її будинок знаходиться поблизу озера в стародавній річковій протоці, розростання якого й викликало танення мерзлоти.

Віднесені річкою

Ронгйук Ладакх, Індія. Фермер Рінчен Вагайл, його дружина і однорічний син: «Будинок, в якому жили багато поколінь нашої родини, був зруйнований річковим паводком. Я боюся, що буде ще гірше, води буде ще більше через спекотну погоду, яка змушує танути сніги і льодовики».

Ладакх - колись самостійне буддійське королівство зі столицею в місті Лех, зараз - частина штату Джамму і Кашмір. Це посушливе плато, оточене високими гірськими системами - Гімалаями, Тибетом, Каракорумом. 5 серпня 2010 індійський мусон прорвався через Гімалаї і викликав рідкісні в цих місцях зливові дощі. Подекуди в горах за годину випала річна норма опадів, і 6 серпня потужний паводок на річці Інд затопив Лех і навколишні села. 193 людини загинули, тисячі людей, як і сім'я Рінчен, залишилися без даху над головою. На пам'яті нинішнього покоління це перша така подія. Однак, за даними індійської метеорологічної служби, рекордна добова кількість опадів випала в місті Лех майже 80 років тому - 22 серпня 1933 року.

Звірячий голод

Пару-Пару, Перу. Юліана Пакко, заводчик лам: «Раніше тут випадало багато снігу, було багато соломи і прекрасних пасовищ. Але в останні роки все змінилося: нашим тваринам недостатньо їжі, з'явилося багато хвороб».

У Перу істотний вплив на клімат чинить явище Ель-Ніньо: з періодом від трьох до восьми років холодна Перуанська течія на кілька місяців відтісняється від берегів теплими водними масами, що приходять з центральних західних частин Тихого океану. Це призводить до злив на західних схилах Анд, що викликають повені, схід обвалів і зсувів та ерозію пасовища. Ще один наслідок - загроза зникнення льодовиків, важливого джерела води для пиття, гідроелектроенергетики та сільського господарства. Більше 70% тропічних льодовиків Землі знаходиться у високогір'ях Перу. З 1970-х їх площа скоротилася на 20%. Оскільки влітку талі води льодовиків активно використовуються в іригаційних системах, їх скорочення безпосередньо впливає на виробництво продовольства.

X

Вхід

Завантажую...