Зміни клімату загрожують кавовим деревам

Зміни клімату загрожують кавовим деревам

Аравійські кавові дерева, з плодів яких отримують кавові зерна сорту арабіка, можуть зникнути з Африки до 2080 року через зміни клімату. Всього у світі налічується близько 40 видів кавових дерев, з яких 19 мають комерційне значення, і зерна тільки трьох видів дерев йдуть на експорт.

Так, арабіку отримують із зерен аравійського кавового дерева, ліберіку – ліберійського і робусту – кавового дерева канефори. При цьому арабіка займає основну частину світового ринку кавових зерен. Росте аравійське дерево в тропіках Азії та Африки.

Вчені проаналізували зразки стародавніх рослин і зерен кави, а також дані про зміну клімату та створили комп'ютерну модель, що описує стан аравійських кавових дерев в Африці до 2080 року. Згідно з результатами дослідження, деякі регіони Африки втратять від 65% до 100% кавових дерев. Якщо ж розглядати весь ареал розповсюдження аравійського кавового дерева в Африці, то кількість рослин в кращому випадку скоротиться на 38%, в гіршому – на 90%.

Як відзначають вчені, при прийнятті рішень політики не повинні тішити себе найкращим сценарієм, оскільки модель не враховує вирубок, які ведуться на батьківщині арабіки – у високогірних лісах Ефіопії і Південного Судану. Вирубки перетворюють великі лісові масиви в окремі острівці лісу, екосистема яких менш стійка до несприятливих змін. Крім того, прогноз не включає вплив шкідників і хвороб. Скорочення чисельності птахів у Африці, які сприяють поширенню насіння рослин, також негативно позначиться на збереженні кавових дерев.

Збереження саме диких кавових дерев важливе, перш за все, тому, що дерева, які вирощуються на плантаціях, мають обмежене генетичне різноманіття. Тому їм не вистачить «генетичної гнучкості», щоб впоратись зі змінами клімату та іншими загрозами, такими як шкідники і хвороби.

На думку вчених, допомогти зберегти один з найулюбленіших у світі сортів кави (яка, до речі, являється другим по продажам товаром після нафти) допоможе створення заповідників на територіях, де ростуть дикі кавові дерева.

X

Вхід

Завантажую...