Зворотний бік Нобелівської медалі: світлодіоди та проблеми із шкідниками

Зворотний бік Нобелівської медалі: світлодіоди та проблеми із шкідниками
Біле світло чисте та ефективне, але також і більш привабливе для літаючих безхребетних

Як вже писалось раніше, Нобелівська премія з фізики 2014 року була присуджена трьом вченим, які винайшли сині світловипромінюючі діоди. Ця робота має вирішальне значення для отримання яскравого білого світлодіодного освітлення, більш енергоефективного, ніж традиційні лампи розжарювання. Втім, широке використання таких світлодіодів може мати й темну сторону: підвищення рівня світлового забруднення.

Те, з якою легкістю ми можемо освітлювати наш світ вночі, докорінно змінило людську цивілізацію, проте надлишок штучного світла може стати проблемою для дикої природи, особливо для нічних істот. Мова не лише про інтенсивність і напрямок світла — різні довжини світлових хвиль можуть по-різному впливати на тварин.

Впродовж багатьох десятиліть для вуличного освітлення використовувались жовті натрієві лампи високого тиску, які світяться за рахунок утворення електричної дуги в парах натрію. Ці лампи досить ефективні і потужні. Але інтенсивний жовтий колір, який вони випромінюють, не дуже приємний для ока, через що таке світло все менше використовують для вуличного освітлення. Сьогодні білі світлодіоди швидко витісняють натрієві лампи, але дослідження, опубліковане в жовтневому номері Ecological Applications показує, чому це може стати екологічною проблемою.

«В результаті переходу на біле світлодіодне освітлення, головним фактором впливу на екологію стане збільшення випромінювання короткохвильового «синього» світла, — пояснює Стівен Поусон, ентомолог з новозеландського науково-дослідного інституту Scion. — Поведінка багатьох тварин залежить від світла в синій частині спектра. Наприклад, комахи мають специфічні фоторецептори для сприйняття синього світла. Таким чином, широке використання «білого» світла, ймовірно, збільшить вплив нічного освітлення на види, чутливі до його «синьої» складової».

Вогні людської цивілізації, вид з космосу

Промислові білі світлодіоди насправді базуються на синіх світлодіодах, які мають люмінофорне покриття, здатне поглинати певну кількість короткохвильового синього світла і повторно випромінювати світло з більшою довжиною хвилі. Така комбінація коротких і довгих хвиль робить світло білим для сприйняття людським оком. У своєму дослідженні Поусон та його колега Мартін Бадер порівнювали вплив промислових білих світлодіодів та натрієвих ламп на комах. В темний час доби вони розмістили у полі лампи та листи липкого матеріалу, щоб ловити комах, які з’являтимуться поруч.

В середньому білі світлодіоди приваблюють на 48% більше літаючих безхребетних, ніж натрієві лампи. Поусон і Бадер випробували шість типів білих світлодіодів, які відрізнялись кількістю випромінюваного синього світла. Дослідники припустили, що деякі з них будуть менш привабливими для комах. На жаль, це було не так.

«Нам не вдалось знизити екологічний вплив шляхом модифікації світлодіодів, оскільки всі вони, як і раніше, випромінювали достатньо «синього» світла, щоб викликати цей ефект», — розповідає Поусон. Тепер дослідник займається пошуком фільтрів, які б могли усунути більшість хвиль синьої частини спектру, що зробить освітлення менш привабливим для комах.

Використання білих світлодіодів в тому вигляді, в якому вони сьогодні проектуються, може викликати проблеми із шкідниками, відзначають Поусон і Бадер у своєму дослідженні. Рої мошкари, наприклад, більше приваблює біле освітлення. Дослідники також вказують на важливість місця при виборі джерела освітлення. Так, вони відзначають, що інвазивний шкідник непарний шовкопряд також приваблюється білим світлом, тому встановлення білих світлодіодів біля діючого порту може збільшити ризик того, що ці комахи відкладуть яйця на човні і будуть занесені у новий регіон світу.

X

Вхід

Завантажую...