Богомол - жива пастка

Богомол - жива пастка
Mantis religiosa

Богомоли (лат. Mantodea) - ряд комах з неповним перетворенням. На даний час описано понад 2000 видів з більш ніж 200 родів цих комах. Всі вони мають досить сильні зовнішні відмінності, але одне залишається незмінним для кожного виду богомолів - характерний сумирний вигляд. Вони довго сидять в смиренній позі, склавши на грудях лапки. Насправді ж під личиною «праведника» ховається справжній хижак, здатний пообідати навіть родичем.

Завдяки благочестивій зовнішності комаха отримала українською мовою ім'я «богомол», а назва одного з найпоширеніших видів на науковій латинській мові - Mantis religiosa (буквально - «пророк релігійний»). Звичку приймати молитовну позу його предки взяли ще наприкінці мезозою, і продиктована вона була аж ніяк не духовними поривами, а способом видобутку їжі, який вони собі обрали. Це вихідна стійка для атаки на здобич. Французький вчений Жан Анрі Фарб у книзі «Звичаї комах» так відгукнувся про богомола: «У його вигляді немає нічого, що викликало б побоювання. Але який жорстокий норов приховує така святенницька зовнішність. Це тигр трав'яних джунглів, гроза мирних шестиніжок. Зігнувши чіпкі лапки в удаваній мольбі, він чекає на наступну жертву».

Годинами, а то й цілодобово богомол сидить на своєму бойовому посту (зазвичай на гілочці чагарнику або стеблі трав'янистої рослини), зберігаючи разючу нерухомість. Помітити його майже неможливо - настільки добре він зливається з фоном. При всьому розмаїтті видів, навіть представники одного з них можуть мати суттєві зовнішні відмінності, необхідні для мімікрії. Так, у Mantis religiosa може бути різним забарвлення - зелене, жовте або буре. Це не ознака підвиду, а чисто індивідуальна особливість на кшталт кольору шкіри у людини. Але при цьому богомоли враховують своє забарвлення, вважаючи за краще сидіти там, де воно відповідає фону і не кидається в очі: зелені - на рослинах, жовті і бурі – в сухій траві. Якщо якась необережна тварина наблизиться до богомола, коли той стоїть на варті, відбувається різкий випад - складені передні кінцівки миттєво розпрямляються і жертва опиняється в справжнісінькому капкані, утвореному лапкою і гомілкою з гострими шипами. Смертоносні «руки» знову складаються, підносячи приголомшену і надійно зафіксовану жертву до рота. І в справу вступають потужні щелепи.

Зрозуміло, що при такому способі полювання хижаку потрібно дуже точно визначати відстані та кути, адже у нього є лише одна спроба. Ця здатність забезпечується будовою голови богомола, на якій виділяються насамперед очі - великі, опуклі, широко розставлені (чим далі вони один від одного, тим легше оцінювати дистанцію до цілі). Між ними, як і у бабок, знаходяться три простих вічка.

Але якщо просто сидіти і чекати, поки звір прибіжить на ловця, можна і голодним залишитись. Тому так богомол полює переважно на дрібну здобич. Якщо ж в поле його зору потрапляє більша істота, хижак починає підкрадатися до неї. Він рухається не поспішаючи і навіть не особливо ховаючись, хоча, якщо дозволяють обставини, намагається зайти зі спини. Якщо здобич злетіла або стрибнула - її щастя, богомол завмирає до появи наступного їстівного об'єкта. Але якщо йому вдається наблизитись на відстань «витягнутої руки», відбувається блискавичний кидок і в тіло жертви встромляються шипи.

Втім, точний кидок «рук» часом не закінчує, а починає сутичку. Богомол, як правило, нападає не лише на комах (в тому числі і тих, хто більше його самого або ж добре захищених, наприклад на бджіл), а й на дрібних хребетних - рептилій, птахів і навіть мишей. Вбити таку здобич або хоча б придушити її опір одним ударом нереально. Поєдинки можуть тривати багато хвилин, і надто азартний мисливець ризикує сам перетворитися в здобич. Але богомолів це не бентежить.

Щоправда, на таку велику дичину богомол полює, тільки якщо він сильно зголоднів. Сита комаха не звертає на неї уваги, а якщо та сама йде на зближення, то богомол приймає оборонну позу: підводиться на чотирьох ходильних ногах, розкриває крила (зазвичай складені на спині), намагаючись виглядати якомога більше, щоб налякати ворога, і, розгойдуючись , викидає в сторону потенційного противника ловчі кінцівки, але не захоплюючим, а відштовхуючим рухом, намагаючись виставити назустріч ворогові шипи. Загрозлива поза і колючі «руки» - єдиний захист богомола, якщо йому не вдалося залишитись непоміченим. Цього часто вистачає, щоб відлякати невеликого або недосвідченого хижака (насамперед молодняк дрібних птахів - головних винищувачів комах у другій половині літа), але якщо богомолом зацікавився хтось більший, йому кінець. Незважаючи на прекрасно розвинені ноги і крила, бігає богомол досить повільно, а літає і зовсім погано. Важка, повільно літаюча, неманеврена, видима здалеку комаха - ідеальна здобич для птахів. Тому без крайньої потреби вони не літають в світлий час доби, а самки воліють взагалі зайвий раз не підніматися на крило.

Читайте далі після перегляду фотографій

Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка
Богомол - жива пастка

До піших прогулянок богомоли також не дуже схильні. Але ближче до кінця літа самці міняють свої звички: вони починають блукати по окрузі. Стикаючись один з одним, вони вступають в бійку, причому богомол, який програв на цьому лицарському поєдинку, має всі шанси не лише загинути, але і стати їжею для переможця.

Але, звісно, в цих мандрах самці-богомоли шукають не турнірної слави, а кохання прекрасних дам. З ними, втім, завести романтичні відносини непросто: самка, будучи в середньому набагато більшою і сильнішою за самця, запросто може зжерти потенційного нареченого, особливо якщо вона ще не готова до парування або давно не їла досита. Тому самець, запримітивши можливу дружину, починає підкрадатись до неї набагато обережніше, ніж до найбільш чуйної та небезпечної здобичі. Його рух непомітний оку, як хід годинникової стрілки, він немов би й не ворушиться зовсім, але поступово опиняється все ближче до самки, намагаючись при цьому зайти ззаду. Якщо самка повертається в його бік, він надовго завмирає на місці, лише трохи погойдуючись (можливо, ці рухи - сигнал, який перемикає поведінку самки з «мисливської» програми на «любовну»). Своєрідне залицяння може тривати 5-6 годин - на богомолячому побаченні кавалеру краще запізнитись на годинку, ніж поквапитись на хвилину. Але навіть успішне спаровування не гарантує самцю безпеку: шестинога Клеопатра може прикінчити свого коханця відразу по завершенню (а то і під час) акта. Дійсно, самки деяких видів можуть поїдати самців прямо при спарюванні. Небезпечна коханка починає їсти самця з голови (втім, як і будь-яку іншу здобич), і якщо парування почалось, рухи самця можуть стати навіть більш енергійними, так як ними управляють нервові вузли, які знаходяться в черевці, а не в голові. Проте приблизно в половині випадків самці - чи то більш ввічливі, чи то просто щасливці - виходять живими і можуть через деякий час знову зіграти в смертельну гру вже з іншою самкою. Берегти себе їм немає ніякого сенсу: через кілька днів в їх тілах почне працювати програма самознищення.

Запліднена самка незабаром вибирає собі стеблинку або камінь, сідає зручніше і приступає до відкладання яєць. Разом з яйцями з її черевця виділяється клейкий секрет, який миттєво твердне на повітрі. Як результат, на місці кладки залишається сплощена крапля, схожа на потьок будівельної піни, розміром 2-2,5 см - оотека. Всередині неї знаходиться 100-300 яєць.

Після кладки самка немов би втрачає інтерес до життя, стає млявою. Її покриви тьмяніють, на них з'являються темні плями. Ще до кінця жовтня всі дорослі богомоли - і самки, і вцілілі самці - вмирають. Повністю механізм цієї запрограмованої смерті не з'ясовано, але відомо, що в організмі комахи припиняється синтез ряду амінокислот. В неволі, додавши в поїлку ці амінокислоти, а також ряд вітамінів, можна продовжити комасі життя місяці на два, тобто вдвічі. Так чи інакше, до зими від богомолів залишаються тільки оотеки, в яких... нічого не відбувається. Для запуску розвитку зародка яйце має перенести тривале охолодження, не менше місяця пробути при температурі від +3°С до -18°С (яйця богомолів з африканських популяцій того ж виду не потребують охолодження).

Але, мабуть, північний кордон «країни богомолів» визначають не зимові, а літні температури. Сьогодні слідом за глобальною зміною клімату богомоли просуваються на північ. Власне, сигналом до початку розвитку служить не холод, а повернення тепла. Відігрівшись на весняному сонечку, зародки швидко розвиваються, і в кінці квітня - травні з оотеки одна за одною виповзають личинки. Все їх тіло покрите направленими назад шипиками, а ззаду за кожною тягнуться довгі нитки. Всередині тісної «шкарлупки» личинка не може пустити в хід ноги і просто звивається всім тілом, а шипики перетворюють цей рух на поступальний, вперед. Коли ж личинка відповзає від вихідного отвору, нитки, немов витяжний трос парашута, буквально зривають з неї дитячу шкурку. Тепер личинка виглядає, як жива схема будови богомола: кінцівки і відділи тіла розташовані так само, але ще немає крил.

Личинка схожа на дорослу комаху не лише будовою, а й способом життя: вона точно так само полює, хапаючи здобич ловчими ногами, але при цьому набагато рухливіша за дорослих. Розмір улюбленої здобичі росте разом з мисливцем: від трипсів - крихітних мешканців квітів - до попелиць, плодових мушок, а потім і мух.

Тижні йдуть за тижнями, з кожним линянням личинка стає все більшою, її черевце - все масивнішим. Після п'ятої линьки вона отримує крила і органи розмноження. І перед нами з'являється дорослий богомол.

X

Вхід

Завантажую...