Богомоли від Ігоря Сивановича

Богомоли від Ігоря Сивановича
Малайзійський листоподібний богомол (Deroplatys desiccata tapeta) може весь день чекати на здобич, прикинувшись сухим осіннім листом. Але коли його блеф розкриває інший хижак, богомол приймає загрозливу позу.

Польський нейробіолог та фотограф Ігор Сиванович вперше зацікавився макрозйомкою 12 років тому — і тоді ж вирішив зайнятись розведенням богомолів. Проводячи літо в експедиціях, довгі зимові місяці він коротав за своїм новим захопленням. Колекція постійно поповнювалась і зараз налічує десятки особин більш ніж 40 видів богомолів.

Богомоли — улюблені «фотомоделі» Сивановича. Вони мають свої неповторні риси. Наприклад, на відміну від інших комах, вони можуть повертати голову, більшу частину якої займають величезні очі-куполи з псевдозіницями по центру. А їх передні лапки-рогачі, за допомогою яких богомоли розправляються зі здобиччю, роблять цих комах чимось схожими на людей, особливо коли вони «чепуряться». І в той же час в образі богомолів є щось неземне, ніби вони прийшли до нас з іншого світу.

В маскуванні богомолам немає рівних. Одні виходять на полювання, завмерши у вигляді квітки, інші прикидаються гілочками, сухим листям, третіх не відрізнити від свіжої зелені. Але якщо сам богомол опиняється в ролі жертви, а маскування розкрите, він дістає ще один козир з «рукава» — приймає загрозливу позу, щоб налякати ворога. Піднявши передні лапки й розпустивши крила, богомол демонструє своє бойове забарвлення і витягує вперед голову з величезними очима, візуально подвоюючись в розмірах. Саме тоді ці комахи постають у всій красі, але буйство фарб і витонченість поз зберігаються лише на мить. Завдання фотографа — спіймати цю мить.

Знімати богомолів потрібно на короткій витримці, при спеціальному стробоскопічному освітленні. У своїй домашній фотостудії Сиванович використовує два зовнішні спалахи, закріплені на штативах, які управляються дистанційно. Щоб пом'якшити стробоскопічний ефект і уникнути відблисків в очах або на панцирі комахи, на спалахах на липучках прикріплені розсіювачі. А щоб не допустити дифракційних спотворень, Ігор ніколи не виставляє значення діафрагми більше f/16.

Повадки комах доволі передбачувані — їх досить простий мозок містить лише обмежений набір поведінкових програм. Уважно спостерігаючи за богомолами, можна навчитись провокувати бажані реакції, наприклад, змусити прийняти загрозливу позу. Особинам одного виду для цього достатньо дотику м'якою щіткою, інші реагують на обриси птаха в небі — їх зазвичай вдається зімітувати за допомогою рук.

Дивлячись на богомолів не з висоти людського зросту, а як би опинившись нарівні з ними, мимоволі відчуваєш в них індивідуальність і чарівність. Сиванович переконаний, що ці комахи теж заслуговують на захоплення. Його мета — викликати у глядача дисонанс між укоріненим сприйняттям комахи як чогось відразливого та потворного і новим почуттям захоплення красою її форм. Фотограф сподівається, що його роботи допоможуть глядачеві відкинути стереотипи: те, що визнано потворним, може бути прекрасним, якщо поглянути на це неупереджено. І в потрібний момент.

Богомоли від Ігоря Сивановича
Чорні крапки на крилах африканського (шипастого) богомола Pseudocreobotra wahlbergii нагадують зіниці очей, і це відлякує ворогів.
Богомоли від Ігоря Сивановича
Між двома антенами на голові гамбійського квіткового богомола Pseudoharpax virescens розташувались три простих вічка, оцеллія. Вони потрібні богомолам для орієнтації в просторі під час польоту.
Богомоли від Ігоря Сивановича
У лялечок африканського (шипастого) квіткового богомола немає крил, але їх спини прикрашені такими ж підробленими «очима», що й крила дорослих особин.
Богомоли від Ігоря Сивановича
Диявольський квітковий богомол (Idolomantis diabolica), піднімаючи свої передні лапи, приймає войовничу позу при появі підходящої здобичі.
Богомоли від Ігоря Сивановича
Під час фотозйомки в студії диявольські богомоли нагадували фотографу акторів театру кабукі.
X

Вхід

Завантажую...