Ігрункові мавпи - діти крон

Ігрункові мавпи - діти крон

При слові «Бразилія» ми майже автоматично продовжуємо: «...де в лісах так багато диких мавп». Справді, цю країну, як і всю лісову зону Південної і Центральної Америки, населяють багато десятків видів приматів, зовнішність і манери яких часом дуже сильно відрізняються від мавп Старого Світу. Зокрема, більше половини південноамериканських видів становлять найменші мавпи сучасної фауни - ігрункові.

***

Зоодовідка
Тип - хордові (Chordata)
Клас - ссавці (Mammalia)
Ряд - примати (Primates)
Підряд - справжні мавпи (Haplorhini)
Інфраряд - мавпоподібні (Simiiformes)
Парворяд - широконосі (Platyrrhini)
Родина - ігрункові (Callitrichidae)

Близько 35 видів, об'єднаних в 5-7 родів. Дрібні мавпи, мешканці тропічних лісів Південної і Центральної Америки. Вага дорослих особин - від 100 (карликові ігрунки) до 550 (левові тамарини) грамів, довжина тіла (без хвоста) - 11-37 см. Хвіст майже завжди довший за тіло, пухнастий, ніколи не буває хапальним. Забарвлення зазвичай яскраве. Від інших мавп відрізняються будовою стоп і кистей, а також гладенькою, позбавленою борозен поверхнею мозку.

У видів, що живуть в умовах вираженої сезонності (гельдієвої мармозетки), спарювання приурочене до вологого сезону (вересень-листопад). У більшості видів вираженого періоду розмноження немає, еструс у самок наступає приблизно раз на місяць і триває близько тижня. Терміни вагітності у різних видів становлять 130-155 днів. У приплоді зазвичай двоє дитинчат, рідше одне або три.

Народження дитинчат не перериває постійних кочівель - малюки подорожують на батьках або інших членах групи, тримаючись за їх шерсть. До кінця третього тижня життя навчаються пересуватись самостійно, у два місяці починають їсти «дорослу» їжу (але приблизно до півроку продовжують вживати материнське молоко). Статева зрілість настає у віці 8,5-14 місяців, у самок звичайно раніше, ніж у самців. Тривалість життя в неволі - 10-18 років, у природі - невідомо.

Багато видів ігрункових скорочують свою чисельність. 11 видів занесено в міжнародну Червону книгу. Під загрозою вимирання перебувають левові тамарини.

***

На перший погляд подібна істота більше схожа на деревного гризуна. І пробіжкою, і характерними різкими рухами всім тілом ігрункові мавпи на диво нагадують звичайних білок. Але як тільки ця «білка» повертається анфас, на людину дивиться типово мавпяче обличчя з розумним поглядом. Картину довершує надзвичайне буйство форм і кольорів її вбрання. Довгі гриви, чубчики, мантії, неймовірних розмірів вуса і китиці на вухах, набагато більші за самі вуха, - і все це забарвлено в червоно-руді, золоті, чорні, білі, зелені тони в найнезвичніших поєднаннях. Не дивно, що за центральним родом родини - ігрунки - закріпилась друга часто вживана назва: мармозетки (так іноді, хоч і неправильно, називають всю групу). Вона походить від старофранцузького слова marmousette, яке означало гротескну різьблену мініатюрну фігурку, щось на зразок химери.

Мініатюрність також являється характерною рисою ігрункових мавп. Навіть найбільші з них, левові тамарини, рідко важать більше півкілограма. На іншому кінці шкали знаходяться карликові ігрунки: довжина тіла дорослих мавпочок становить 11-13 сантиметрів, а вага - 100-150 грамів. Коли перші екземпляри цього виду потрапили в руки зоологів, ті довго гадали, дитинчатами якого виду являються ці крихти: здавалося неймовірним, що доросла мавпа може мати такі розміри. Правда, серед нижчих приматів (лемурів) відомі настільки ж малорослі істоти, але серед справжніх мавп карликові ігрунки не мають суперників.

Малі розміри частково пояснюють схожість рухів і звичок ігрункових мавп з білками, але у цієї схожості є й інші причини. Всі чотири кінцівки міні-мавпочок - це не руки, а лапи: великий палець не протиставлений чотирьом іншим. На відміну від всіх інших справжніх мавп ігрункові не хапають гілки, а чіпляються за них, як білки. Пласкі мавпячі нігті для цієї мети незручні, їх замінили стиснені з боків, склеписті загострені утворення, більше схожі знову-таки на кігтики гризунів, ніж на нігті приматів. Може здатись, що ця особливість, через яку ігрункових часто називають пазуристими мавпами, збереглась ще з тих часів, коли майбутні примати тільки-тільки починали відокремлюватись від загального стовбура ссавців і ще не набули своїх характерних рис. Однак ігрунок видає великий палець стопи, на якому красується типовий ніготь. Мабуть, «пазуристість» інших пальців не спадщина предків, а вторинна зміна, пристосування до більш зручного для маленького звірка способу пересування.

Втім, серед мавп ігрункові (як і інші примати Нового Світу) справді виглядають реліктами. Як відомо, після розпаду суперконтиненту Гондвана Південна Америка на десятки мільйонів років ізолювалась від інших материків. За цей час на ній сформувалась унікальна фауна ссавців, багата на химерні форми, але в цілому набагато більш архаїчна, ніж тваринний світ Євразії і пов'язаної з нею в ту пору Північної Америки. Катастрофою для неї стало утворення Панамського перешийка, який відкрив «просунутим» євразійським видам дорогу на південь: не витримуючи конкуренції з прибульцями, «стара» південноамериканська фауна вимирала цілими рядами. Однак у Північній Америці своїх мавп ніколи не було. Для цих теплолюбних тварин шлях через Чукотку і Аляску залишався непереборним у всі часи, тому південноамериканські мавпи зуміли не лише вціліти, але навіть проникнути на північ, в дощові ліси Центральної Америки.

Читайте далі після перегляду фотографій

Ігрункові мавпи - діти крон
Карликова ігрунка
Ігрункові мавпи - діти крон
Карликова ігрунка
Ігрункові мавпи - діти крон
Чорновуха ігрунка
Ігрункові мавпи - діти крон
Чорновуха ігрунка
Ігрункові мавпи - діти крон
Звичайна ігрунка
Ігрункові мавпи - діти крон
Звичайна ігрунка
Ігрункові мавпи - діти крон
Едипів тамарин
Ігрункові мавпи - діти крон
Едипів тамарин
Ігрункові мавпи - діти крон
Едипів тамарин
Ігрункові мавпи - діти крон
Імператорський тамарин
Ігрункові мавпи - діти крон
Імператорський тамарин
Ігрункові мавпи - діти крон
Тамарин Жоффруа
Ігрункові мавпи - діти крон
Золотоголовий левовий тамарин
Ігрункові мавпи - діти крон
Золотоголовий левовий тамарин
Ігрункові мавпи - діти крон
Золотий левовий тамарин
Ігрункові мавпи - діти крон
Червонорукий тамарин
Ігрункові мавпи - діти крон
Буроплащий тамарин
Ігрункові мавпи - діти крон
Срібляста ігрунка
Ігрункові мавпи - діти крон
Білогубий тамарин
Ігрункові мавпи - діти крон
Ігрунка Куля
Ігрункові мавпи - діти крон
Гельдієва мармозетка

Ландшафт земної суші позбавив ігрунок від конкурентів, але як їм вдається не суперничати один з одним? Спосіб життя всіх мавп цієї родини настільки ж подібний, наскільки різноманітний їх зовнішній вигляд. Всі вони - мешканці вологих тропічних лісів, всі живуть в кронах величезних дерев, які утворюють такий ліс. І раціон у всіх приблизно один і той же: комахи та інші досить дрібні істоти (з усіх справжніх мавп ігрунки, мабуть, найбільш м'ясоїдні), різноманітні плоди, насіння, горіхи, квітковий нектар, сік деяких дерев і деревна камедь. Звісно, в біології різних видів є істотні відмінності. Наприклад, звичайні ігрунки вправно лазять і бігають по стовбурах і гілках, але практично ніколи не стрибають з гілки на гілку, в той час як гельдієві мармозетки (калліміко) можуть пролетіти в стрибку метра чотири, не втративши висоти. Ті ж гельдієві мармозетки досить часто спускаються на землю в пошуках комах і води (особливо в сухий сезон), в той час як більшість видів ігрунок ніколи не покидають деревних крон. І все-таки, яким чином добрих три дюжини видів з надзвичайно подібною біологією примудряються стійко існувати фактично в одному і тому ж природному співтоваристві, не витісняючи один одного?

Можливо, розгадка криється в дивовижному біологічному різноманітті тропічного лісу. На одному його гектарі росте від 40 до 100 різних видів дерев. Всього ж тільки в Амазонії можна знайти, за різними оцінками, від 4000 до 10000 видів дерев. І з кожним з них пов'язані сотні видів комах, грибів і мікроорганізмів, які живуть лише на таких деревах або біля них. Ймовірно, різні види ігрункових, незважаючи на гадану всеїдність, також тісно пов'язані з певними видами дерев, що і дозволяє їм уникнути зіткнення інтересів. Про це непрямим чином свідчить і їх яскраве та химерне видове забарвлення, яке різко розрізняється навіть у найбільш близькоспоріднених видів. Така несхожість зазвичай виникає як страховка проти міжвидових схрещувань, а вони найбільш небажані в тому випадку, коли у кожного виду є тонка спеціалізація, якої буде позбавлений можливий гібрид.

Як би там не було, соціальна організація і спосіб використання території у різних ігрункових також досить однотипні. Всі міні-мавпочки живуть невеликими сімейними групами, які складаються з батьківської пари (у деяких видів - самця і його невеликого гарему) та їх нащадків з різних приплодів. Така група постійно пересувається в межах своєї сімейної ділянки площею 30-80 гектарів, обстежуючи кожне дерево, яке трапляється на дорозі, і подовгу затримуючись там, де дозрів урожай. На відпочинок і нічліг ігрунки влаштовуються в дуплах або лягають животами прямо на широкі і пологі гілки. Прикордонних конфліктів практично не буває. Ділянки зазвичай розташовані так, щоб сусіди не тільки не бачили, але й не чули один одного, адже всі ігрункові мають багатий репертуар звукових сигналів (свист, клацання, щебетання, цвірінькання і т. д., часто з ультразвуковою складовою). І для дотримання автономії дистанція між сусідніми ділянками вимірюється кілометрами.

Всередині ж групи конфлікти досить рідкісні і не призводять до травм. Ігрункові мавпи на рідкість лояльні один до одного, а якщо бійка (зазвичай між молодими членами зграї) все-таки виникає, її миттю гасить голова родини - старший самець. (При цьому ті, кому доводилось тримати ігрунок в неволі, розповідають, що вони збудливі і легко лютіють. Можливо, сусідство з людиною погано впливає на їх характер?) Під час кочівель та годівель всі члени групи намагаються триматися разом, часто окликаючи один одного спеціальними криками. І не дарма - прямі спостереження показали, що для мавпочки, яка відбилась від зграї, різко зростає небезпека бути з'їденою хижаком.

Молодші члени групи, підростаючи, можуть її залишати, але незмінним залишається ядро - батьківська пара. Найчастіше цей союз припиняється лише зі смертю одного з подружжя. З усіх членів групи тільки вона дозволяє собі регулярно мати потомство. Ігрункові мавпи являють собою приклад рідкісного для ссавців «відповідального батьківства»: самці беруть участь у вихованні нарівні з самками або навіть трохи більше. У перші тижні після народження дитинча висить на одному з батьків, причому у деяких видів більше на батьку, ніж на матері, а деякі батьки-ігрунки відразу після пологів забирають малюків собі і віддають дружині лише на час годування. Міні-мавпочки - батьки турботливі, але вимогливі: малюка в певному віці (у звичайної ігрунки - через 2-3 тижні після народження) змушують вчитися бігати самостійно, незважаючи на його протести. А в півроку мати так само рішуче відмовляє йому в молоці.

Тонко і міцно вписавшись в складну екосистему дощового лісу, ігрункові мавпи виявились надзвичайно вразливими в разі її руйнування. Вирубка і розкорчування лісів, прокладка автошляхів створюють реальну загрозу багатьом видам цих мавп. Незважаючи на те, що люди практично не полюють на ігрунок, а їх раціон досить широкий, вони не залишаються жити в перетворених людиною ландшафтах. Багато видів ігрунок вже потрапили в національні та міжнародну Червоні книги. Можливо, майбутнє всієї родини залежить від того, чи зуміють південноамериканські країни (насамперед Бразилія) зберегти досить великі масиви тропічних лісів.

За матеріалами журналу «Вокруг света»

X

Вхід

Завантажую...