Кашалот – морський гігант

Кашалот – морський гігант

Кашалоти (лат. Physeter macrocephalus) на сьогоднішній день являються єдиними представниками родини кашалотових. З'явились ці тварини близько 10 мільйонів років тому і, ймовірно, мало змінились з тих пір, постійно залишаючись на вершині харчового ланцюга океанів. Це справжні морські гіганти, найбільші з усіх зубатих китів. Дорослі самці можуть досягати в довжину близько 20 метрів і важити під 70 тонн! В той же час самки вдвічі, а іноді майже втричі менші – статевий диморфізм кашалотів найбільш виражений серед усіх китоподібних.

Майже третину тіла кашалота складає голова. На ній знаходиться спеціальна подушка зі спермацету, яка може важити до 11 тонн - спермацетовий орган. Вивчаючи кашалотів, біологи розділилися в думках щодо його призначення. Одні стверджують, що цей орган виконує функцію дихального міхура, а інші - використовується в ехолокації. Іноді вважають, що він може служити для охолодження, а іноді - для занурювання на глибину. Заповнена спермацетом голова також може використовуватись китами для амортизації ударів - самці-кашалоти наносять удари насамперед головою. Однак спермацетовий орган мають і самки, тому це питання залишається відкритим. Варто зазначити, що кашалоти також мають найбільший у всьому тваринному світі мозок (абсолютно, але не відносно розмірів тіла), вагою від 7 до 9 кілограм.

Кашалоти відносяться до китоподібних. Тіло цього ссавця гладеньке, практично без шерсті. Забарвлення тіла варіюється від сірувато-бурого до чорно-коричневого. У кашалота досить товстий шар підшкірного жиру, який служить прекрасним термоізолятором. Паща кашалота знаходиться у виїмці знизу голови. Вузька та довга нижня щелепа всіяна великими зубами, яких зазвичай 18-30 пар. Цікаво, що при закритій пащі кожен зуб входить в окрему виїмку у верхній щелепі, де зубів лише 1-3 пари, а часто немає взагалі, або ж вони не показуються з ясен. Зуби кашалота не мають емалі, а найбільші з них важать по 2-2,5 кг кожен!

У кашалотів унікальна в своєму роді будова внутрішніх органів. Шлунок тварини може вміщати до 500 літрів рідини. Будова кишечника сильно спрощена, але його довжина досягає 160 метрів! Кишечник кашалота - найдовший у всьому тваринному світі, і по відношенню до довжини тіла він також один з найдовших. Це одна із таємниць, пов'язаних з цим китом, оскільки у хижаків кишечник ніколи не буває таким довгим.

У пошуках здобичі кит здійснює найглибші занурення серед всіх морських ссавців, до глибини понад 2 км, залишаючись під водою до 1,5 години. Спливаючи кашалот дуже часто дихає - фонтан, який він дає при видиху, з'являється через кожні 5-6 секунд. При цьому він спрямований вперед і вгору під кутом близько 45° - така форма фонтану дуже характерна і не дає сплутати його з вертикальними фонтанами інших китів.

Кашалот - стадна тварина, яка живе великими групами, що іноді налічують сотні і навіть тисячі голів. Зустріти кашалота можна практично у всіх морях і океанах земної кулі. Самці більш схильні до подорожей, а самки, переважно, тримаються в субтропічній зоні. Найчастіше кашалотів можна зустріти біля берегів Японії і Західної Африки.

Полюючи, кашалот пливе досить повільно порівняно з вусатими китами - зі швидкістю близько 5 км/год. Навіть під час міграцій вона рідко перевалює за 10 км/год. Однак якщо кашалот чимось наляканий, він може розвинути швидкість до 37 км/год. Якщо ж кашалот планує занурення на велику глибину, то він піднімається до поверхні води і потім, високо піднімаючи хвостовий плавник, практично вертикально йде під воду. Збуджені кашалоти «вистрілюють» з води, повністю опиняючись в повітрі, після чого з оглушливим сплеском падають, голосно б’ючи по воді хвостовими лопатями.

Більшу частину часу кит годується, здійснюючи одне занурення за іншим, а після тривалого перебування під водою довго відпочиває на поверхні. Буває, що кашалоти подовгу стоять сторчма, висунувши голову з води. Сплять вони мало - по кілька годин на день. Під час сну кит майже нерухомо висить біля поверхні, проводячи так близько 7% часу. Тому кашалота, ймовірно, можна вважати рекордсменом серед ссавців по найкоротшому загальному часу сну.

Основу харчування кашалотів складають головоногі молюски (близько 80% раціону), а решта - риба. З головоногих основне значення мають кальмари, восьминоги складають не більше 4% з'їденого. Найбільший кальмар, знайдений в шлунку кашалота, важив більше 110 кг і мав довжину в 2,64 м (довжина тіла вимірюється по мантії, без щупалець).

Читайте далі після перегляду фотографій

Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант
Кашалот – морський гігант

Кашалот має слабкий зір, а органи нюху відсутні взагалі. Зате у них неперевершений слух, який вони і використовують для навігації в товщі води. Доведено, що кашалоти знаходять їжу подібно кажанам, тобто методом ехолокації. Згідно з недавніми дослідженнями, кашалоти мають кращу чутливість до звуків низької частоти, зокрема інфразвуку, ніж вусаті кити. Тому не дивно, що і голосові сигнали кашалота переважно мають більш низьку частоту - в середньому близько 4 кГц (для порівняння, у китів-смугачів - 10 кГц).

Голосові сигнали кашалота подібні до сигналів інших китів. Голос кашалота, як, втім, і у решти великих китів, дуже гучний - деякі звуки можуть досягати буквально фантастичної гучності - до 116 децибел (це можна порівняти з шумом двигунів великого авіалайнера, який досягає 160 децибел). Таким чином, голос кашалота є одним із, якщо не найгучнішим звуком в живій природі (втім, у синього кита крик може перевищувати 188 децибел).

Зустрічі невеликих суден з кашалотами бувають небезпечними. Тварина може злякатись або не помітити корабля і просто протаранити його. Такі випадки хоч і рідкісні, але задокументовані. Так в 1820 році було затоплено судно «Ессекс». Корабель важив більше 5 тонн, але розлючений кашалот таки зміг потопити його. Подібні випадки мали місце і в 20 столітті, коли на кашалотів велось полювання. Переживши зустріч з китобійним судном, тварина запам'ятовувала образу і при наступній зустрічі атакувала першою.

Розмноження у кашалотів зазвичай настає весною. Самці стають дуже агресивними по відношенню один до одного і збирають навколо себе гареми з 10-15 самок. Самка виношує дитинча близько 16 місяців. Новонароджений кашалот важить майже тонну, а в довжину може досягати 4 метрів. Статевозрілими кашалоти стають у віці близько 10 років, але розмножуються зазвичай набагато пізніше. Стосовно тривалості життя цього ссавця - відомо, що вона досить велика - за різними даними максимальний вік кашалота становить від 40 до 77 років.

Природних ворогів у кашалотів практично немає. Небезпеку становлять лише косатки, які можуть нападати на дитинчат. Ще недавно кашалоти входили в число промислових видів китів, але зараз полювання на них не ведеться. Популяцію кашалотів визначити досить важко через часті міграції, але найчастіше оцінки сходяться на цифрах 300-450 тисяч. Згідно з підрахунками, наведеними Міжнародним союзом охорони природи, у 2003 році кашалотів на Землі було від 30 до 50% від кількості, яка була у 1922 році.

Як би там не було, поки що чисельність кашалотів, особливо в порівнянні з поголів'ям інших великих китів, залишається відносно високою. Останні оцінки, проведені в 2008 році, вказують на статус кашалота як уразливий (англ. Vulnerable) з імовірністю 54%. Одночасно існує 40%-ва ймовірність того, що кашалот в меншій небезпеці, а його статус близький до загрозливого (англ. Near threatened). Відновлення чисельності кашалотів спостерігається з 1980-х років, коли їх промисел був остаточно припинений, але йде вкрай повільно - приблизно на 1% в рік, так що поки немає великих підстав говорити про повне усунення загрози. Свою негативну роль грають повільне природне відтворення цих китів та антропогенні фактори (забруднення морів, судноплавство, інтенсивне рибальство та ін.).

Реалістична в натуральну величину скульптура викинутого на берег кашалота, робота бельгійського художника Dirk Claesen

X

Вхід

Завантажую...