Китоголов або королівська чапля

Китоголов або королівська чапля

Серед тропічних боліт Східної Африки, що простягнулися від Судану і Західної Ефіопії до Замбії, мешкає один з найбільш загадкових і незвичайних птахів «чорного» континенту - китоголов (лат. Balaeniceps rex) або королівська чапля. Об'єднуючи в собі ознаки відразу декількох птахів - лелеки, чаплі та пелікана, вона залишається власницею унікальної зовнішності, головною прикрасою якої є довгий масивний дзьоб, який за формою та розмірами нагадує... черевик.

Дзьоб більший за голову, нечесана потилиця... Зовнішній вигляд китоголова так і провокує на порівняння та жарти. Ось і жителі Середньої Африки не втримались і дали йому ім'я «абу-маркуб» - «батько черевика» або «головний черевик», залежно від перекладу.

А у китоголова, як навмисне, ще й досить кумедні манери. Він флегматично застигає по гомілку у воді або навіть по черево, і так і стоїть, опустивши на груди буйну голову з черевиком-дзьобом. Можна, кажуть, пройти зовсім поруч, а він у глибокій задумі й не ворухнеться.

Не до сміху хіба що мешканцям південноафриканських боліт - адже саме ними харчуються ці птахи. У широкий дзьоб довжиною близько 23 см і шириною 10 см, ще й прикрашений гострим гачком знизу, потрапляють риби, жаби, іноді навіть молоді крокодили та черепахи. Але особливо китоголов полюбляє дводишну рибу протоптеруса, вважаючи, мабуть, що такій, як він, екзотичній птиці і корм потрібен відповідний.

Іноді, частіше за все перед світанком, можна побачити як китоголов прогулюється в заростях папірусу, що росте на поверхні болота. Утримувати рівновагу і не тонути йому допомагають широко розставлені пальці. Щоб не заплутатися в густих заростях болотяної рослинності, китоголови намагаються триматись поблизу ділянок, розчищених слонами і бегемотами. Уздовж таких штучних каналів, які впадають в озера, збирається найбільша кількість риби.

Побачивши чергову жертву, хижак миттєво змахує крилами, кидається у воду і піддягає її своїм гострим гачком, не залишаючи шансів на порятунок. У такі моменти злітаючий величезний птах з розмахом крил близько двох метрів являє собою незабутнє видовище. Піднявшись у повітря, китоголов, як і чаплі, притискає голову, так що дзьоб його лягає на груди і не заважає йому в польоті. Літає він зазвичай над землею, але може і парити високо над болотом.

Китоголови - одиночні птахи, які не утворюють груп, і навіть сформована пара рідко проводить час разом. Інтерес до партнера королівська чапля проявляє на початку сухого сезону, коли низький рівень води в болотах і річках не представляє небезпеки для майбутнього гнізда. Зазвичай мовчазні, під час спарювання китоголови вітають один одного клацанням дзьоба.

Китоголов - досить великий птах, зріст його може сягати півтора метра. І гнізда китоголов в'є великі - у діаметрі до двох з половиною метрів, використовуючи для цього папірус і очерет. В родині китоголовів зазвичай кілька пташенят, але тільки один з них, як правило, виживає. Про нього і дбають батьки до чотирьох місяців, поки пташеня не стане готовим до самостійного дорослого життя. Зовсім маленьких пташенят батьки іноді в спеку купають, поливаючи їх водою. Адже у них є для цього місткий дзьоб, що дуже зручно. Зачерпуючи дзьобом воду, охолоджує китоголов і кладку яєць, рятуючи їх від перегріву, якщо вже довелося жити родині в найбільш жарких широтах найбільш жаркого континенту.

Королівські чаплі вважаються вразливим видом - в дикій природі їх залишилося приблизно від восьми до десяти тисяч особин. Людина знищує середовище проживання цих птахів. Крім того, люди розоряють їх гнізда.

Китоголов або королівська чапля
Китоголов або королівська чапля
Китоголов або королівська чапля
Китоголов або королівська чапля
Китоголов або королівська чапля
Китоголов або королівська чапля
Китоголов або королівська чапля
Китоголов або королівська чапля
Китоголов або королівська чапля
Китоголов або королівська чапля
Китоголов або королівська чапля

X

Вхід

Завантажую...