Ягуар - велика дика кішка

Ягуар

Ягуар (лат. Panthera onca) - третій за величиною представник родини котячих після тигра та лева. У Західній півкулі - там, де мешкає ягуар, - йому немає рівних. З давніх часів серед індіанців ягуар являється символом сили та влади. Індіанці майя вважали ягуара посередником між живими і мертвими. У ацтеків ягуар був символом войовничості. Показово, що воїни з елітних військ іменувалися саме ягуарами.

За способом життя ягуар найбільше схожий на тигра. Віддає перевагу густим заростям тропічних лісів, хоча у відкриту місцевість, якщо виникає потреба, також виходить. Як і тигр, ягуар вміє плавати, що рідкість для котячих. Навіть за забарвленням ці хижаки схожі - тільки тигри в смужку, а ягуари в цятку. Тигр - найгрізніша з кішок Старого світу, ягуар - найгрізніша кішка Нового.

Ягуар має надзвичайно сильний укус. Завдяки йому ягуар без труднощів пробиває зубами, наприклад, панцир черепахи. Не кажучи вже про черепа інших тварин. Зазвичай ягуар так і вбиває свою жертву - прокушуючи їй череп, хоча котячі зазвичай вбивають шляхом удушення або перекушування горла. Вважається, що своєму унікальному способу вбивства ягуар навчився в стародавні часи, в епоху плейстоцену (2 млн. років тому), коли його основною здобиччю були броньовані рептилії. Якщо ж жертва дрібна, то ягуар навіть не кусає - просто розчавлює череп лапою. Цього цілком достатньо.

Вважається, що назва цього хижака тісно пов'язана зі словом yaguara, що перекладається як «звір, що вбиває одним стрибком». А латинська назва тварини Panthera onca включає два слова - «ловець» та «колючка, шип». Останнє недвозначно натякає на гострі і смертельно небезпечні для ворога кігті ягуара. Жителі басейну річки Амазонка називали цю кішку собакою. Втім, так називали там будь-якого хижака. Але для того, щоб виділити ягуара серед інших, цього звіра називали «справжнім собакою». У багатьох країнах ягуара також називають тигром, хоча його спорідненість з тиграми, не дивлячись на схожі звички, все ж таки досить віддалена.

Аналіз ДНК свідчить про те, що великі кішки (лев, тигр, леопард, ягуар, сніжний барс і димчастий леопард) мали одного спільного предка, який з'явився на Землі від шести до десяти мільйонів років тому. Деякі дослідники вважають, що ягуар найбільш близький до леопарда. Однак для інших вчених ці висновки непереконливі. Аналіз решток таких вимерлих тварин, як американський лев і європейський ягуар, говорять про те, що саме лев доводиться рідним братом ягуара.

Як би підкреслюючи те, що до смугастих тигрів вони мало відносяться, серед ягуарів часто зустрічаються меланісти - тобто зовсім чорні ягуари. Їх навіть називають чорними пантерами, але вчені їх в окремий вид не виділяють, тим більше що «почорніти» можуть і леопарди, і інші дикі кішки. Альбіноси (білі пантери) серед ягуарів теж зустрічаються.

Читайте далі після перегляду фотографій

Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар
Ягуар

Величезні кішки ведуть одиночний спосіб життя в межах кордонів своїх володінь, які становлять близько 25 км кв. у самок і 100 км кв. у самців. Територія самця, як правило, має форму трикутника. Зазвичай кілька днів ягуар полює на одній ділянці, потім освоює другу, потім третю і т.д. А з певною періодичністю (5 або 15 днів) він спрямовує свої стопи до самих країв «трикутника», немов бажаючи дізнатись, як виглядає «закордон» і вирішити, чи варто розширювати особистий простір. Ягуар украй нетерпимий до інших котячих (зокрема, до пум) на своїй території, але досить миролюбний до своїх родичів і мисливські території ягуарів часто перетинаються.

І лише в шлюбний період кішка, яка гуляє сама по собі, стає частиною колективу. Поєдинки за серце прекрасної дами між самцями - велика рідкість. Як правило, наречена сама вибирає майбутнього батька свого потомства, після чого переходить на територію ощасливленого нею самця. Період вагітності триває близько 100 днів, після закінчення яких у заростях густого чагарнику, надійному дуплі або всередині зручної печери на світ з'являються від 1 до 4 крихітних малят. Перші півтора місяця життя дітвора проводить під захистом стін лігва, а потім мати починає посвячувати потомство в тонкощі полювання, щоб до 2-річного віку вони змогли самостійно «стати на лапи», облюбувавши собі власну територію.

Випадків нападів ягуарів на людей відомо дуже мало, а неспровокованих - і того менше. Людоїдство серед цих хижаків - явище виняткове. Найчастіше ягуар нападає, коли захищається. Якщо ягуара не провокувати, він зазвичай не агресивний, а швидше допитливий і часто переслідує людину по лісу, не проявляючи ворожих намірів, проте зрідка кидається і на людей. Люди, які несподівано зустрічали ягуара в гущавині, відчували дивне почуття пошани і деякого подиву.

Але, на жаль, яскраве забарвлення - чорний крап на лапах і голові та темні кільцеві плями, хаотично розкидані по рудій шерсті - частково зробили ягуару недобру послугу. Людина, переконана в тому, що цей світ створений виключно для того, щоб годувати, одягати і догоджати їй, довгі роки нещадно винищувала цих прекрасних тварин заради шапок та шуб.

На щастя, природа наділила ягуара значними розмірами і страхітливим голосом, здатними відлякувати любителів хутра зі слабкими нервами. Тільки уявіть: довжина тіла цієї дикої кішки сягає 180 см, розмір хвоста складає близько 60 см, а середня вага коливається в районі 100 кг. А чого вартий голос! Ягуар може оглушливо ревіти, люто гарчати і видавати глухе загрозливе бурчання.

Проте на значній частині свого колишнього ареалу цей вид майже або повністю винищений. Зіграли свою роль зміна людьми природних місць існування ягуарів, промисел заради цінної шкури, а також відстріл скотарями, які побоювалися за безпеку своїх стад. Ягуар внесений до міжнародної Червоної книги та у багатьох країнах охороняється. Відстріл ягуарів в обмежених кількостях дозволений в Бразилії, Мексиці і деяких інших країнах. У Болівії дозволене полювання заради трофеїв.

X

Вхід

Завантажую...