§ 5.6.2. Природні ресурси

Природні ресурси — дуже широке поняття. За радянських часів до них зараховували «всі компоненти довкілля і всі умови існування, які тією чи іншою мірою потрібні для людини чи безпосередньо використовуються нею для задоволення всього комплексу власних потреб». Цілковито ігнорувалися екологічні пріоритети. На догоду «задоволенню забаганок і потреб» керівної еліти існуючого покоління вважалося допустимим обкрадати усі наступні покоління й шкодити їх здоров’ю.

«Екологічні» визначення природних ресурсів включають у себе як наведені рядки, так і доповнення типу «...потреб сьогодення, близького та віддаленого майбутнього».

Існують кілька варіантів класифікації природних ресурсів. Наведемо типову класифікацію, згідно з якою до природних ресурсів належать:

  • біологічні (біотичні — харчові продукти тваринного чи рослинного походження та абіотичні — повітря, вода тощо);
  • енергетичні і мінеральні (традиційні і нетрадиційні джерела енергії і види палива, рудні та інші види сировини тощо);
  • кліматичні (сприятливі для життя, праці, розмноження температура, вологість, опади тощо);
  • життєвий простір (місце для проживання, праці і відпочинку);
  • генетичний фонд (заповідники та засоби збереження видової різноманітності довкілля як ресурсу для забезпечення рівноваги біосфери і виведення нових продуктивних сортів рослин і тварин).

Окрім цього поділу використовують три парних поняття для іншої градації ресурсів:

  • вичерпні — невичерпні (1 — 2);
  • відтворювані — невідтворювані (3 — 4);
  • замінні — незамінні (5 — 6).

Належність того чи іншого природного ресурсу до певної сукупності з наведених шести груп часто є, з одного боку, темою дискусій фахівців, з другого — наслідком тих змін, що відбулися у виробництві та свідомості людей.

Наприклад, на нашу думку, повітря є вичерпним, невідтворюваним і незамінним (1 — 4 — 6). Однак чимало науковців вважають, що його слід зарахувати до «невичерпних» природних ресурсів (варіант 2 — 4 — 6).

Спробуйте самостійно проаналізувати належність кількох відомих і важливих видів природних ресурсів до наведених шести груп (території, води, кухонної солі, вітру, дощу тощо). Переконайтеся, що це доволі-таки цікаве заняття.

А ми повинні рухатися у своїй розповіді далі, зауважуючи ту сумну обставину, що за історично дуже короткий час прикро скоротилася кількість тих ресурсів, які мали шанси вважатися належними до груп 2, 3 і 5.

Проаналізуємо ситуацію з енергоресурсами на Землі та в Україні.

X

Вхід

Завантажую...