Всім відомий їжачок

Всім відомий їжачок

Їжак (Erinaceus europaeus) — загальновідомий по зовнішності звір, чия спина і боки покриті короткими темними голками. Голки завдовжки до 3 см; у дорослих їжаків їх 5000—6000, у молодих — всього 3000. Голки білі біля основи і на кінці, посередині забарвлені смугами чорного, білого і коричневого кольору. Хутро на мордочці, ногах і черевці їжака жорстке.

Довжина тіла їжака 135—265 мм, хвоста — не більше 3 см; важить він в середньому 700—800 г, але перед сплячкою може від'їдатися до 1200 р. Самці більші за самок. Мордочка витягнута, рухлива; ніс гострий і постійно вологий. Очі чорні, круглі. Вуха короткі (менше 3,5 см), округлі, майже заховані в хутро. Кінцівки п'ятипалі, з досить гострими кігтями; задні ноги дещо довші передніх. На верхній щелепі 20 дрібних гострих зубів, на нижній — 16.

Голки їжака порожнисті, наповнені повітрям і поділені поперечними дисками на відсіки. Кожна закінчується невеликим розширенням, яке знаходиться під шкірою; тому голки випадають разом з латочками шкіри. Вони гладкі, без борозенок і щербин; подібно до звичайного волосся виростають з фолікула. До кожної голки кріпиться м'язове волокно, яке її піднімає і опускає; підняті голки перехрещуються під різними кутами, створюючи надійний колючий покрив. Під шкірою спини у їжака знаходиться особливий м'яз panniculus carnosis, яка при скороченні дозволяє йому згортатися в колючу кулю. Кожна голка зростає 12—18 місяців; линька у їжака йде повільно — в середньому за рік міняється одна голка з трьох (в основному навесні і осінню).

Читайте далі після перегляду фотографій

Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок
Всім відомий їжачок

Область поширення звичайного їжака охоплює Європу (включаючи Ірландію і Британію), Кавказ, Закавказзя і Малу Азію. Північніше 61° с.ш. він рідкісний. У Росії водиться в середній смузі Європейської частини, на Середньому Уралі і на півдні Західного Сибіру. В кінці XIX ст був акліматизований в Новій Зеландії, де зараз багаточисельний. Судячи по викопних останках раніше водився і в Північній Америці.

Їжак — уродженець лісо-лугової і степової зон. У зоні тайги і напівпустелі він заходить лише по долинах великих річок і їх крупних приток. Суцільних лісів і обширних боліт уникає; особливо часто зустрічається на узліссях, перелісках, лісосмугах, невеликих галявинах, в заплавах річок. У місцях спільного проживання з білочеревим їжаком поступається останньому цими місцями проживання, вирушаючи углиб лісових масивів. Зустрічається в горах (до 2000 м над рівнем моря), звичайний в окультурених місцевостях: садах, парках, присадибних ділянках.

Їжак веде одиночний спосіб життя. Самці агресивно захищають один від одного індивідуальні кормові ділянки. Площі ділянок у самців складають від 7 до 40 га, у самок — від 6,9 до 10 га. Ділянки самців можуть перетинатися з ділянками самок, але ділянки вагітних і годуючих самок ніколи не перетинаються. В межах своєї ділянки їжак владнує декілька (до 10) гнізд, захованих в колючому чагарнику, під колодами, в купах хмизу і тому подібних місцях. Гніздо (діаметром 15—20 см) він вистилає сухими травами, листям, мохом, корою. Літом нір не риє, інколи займає порожні нори гризунів. Активний переважно в смерковий і нічний час. Весною, коли їжаки виходять із сплячки, вони проявляють активність і в денні години. Спить їжак, згорнувшись в нещільний клубок.

З настанням заморозків (нижче +10 °C), накопивши жирові запаси, їжак закупорює вхід в нору і впадає в сплячку, тривалість якої залежить від кліматичних умов. У Центральній Росії сплячка починається в кінці вересня — початку жовтня, хоча окремі особини впадають в заціпеніння ще в серпні. Першими вирушають в сплячку дорослі самці, потім молодняк ранніх виводків і самки, що рано закінчили розмноження; останніми — молоді пізніх виводків і самки, що мали пізні виводки. У регіонах з нестійким сніговим покривом періоди сплячки чергуються з періодами активності. У сплячці частота серцебиття у їжака знижується до 20—60 ударів, а дихання — до одного вдиху в хвилину. Якщо їжак засинає без достатнього запасу жиру (не менше 500 г), він ризикує під час сплячки померти з голоду. У деякі роки смертність їжаків під час сплячки доходить до 86 % молодняка і 30—40 % дорослих. Закінчується сплячка в квітні, коли температура повітря піднімається до +18 °C.

Харчується їжак в основному комахами (жуками, щипавками) і їх личинками, слимаками, равликами, дощовими черв'яками. Особливі ласощі для нього представляють личинки комарів, багатоніжки Glomeris marginata і Tachypodoiulus niger, і лісова жужелиця Carabus nemoralis. У природі на хребетних він нападає рідко; найчастіше його жертвами стають амфібії, що впали в заціпеніння, і рептилії (у тому числі змії), яким їжак перекушує хребет. З рослинних кормів він віддає перевагу жолудям, грибам, ягодам і фруктам. Їжак дуже ненажерливий, особливо після сплячки, — за ніч може з'їсти корму, який дорівнює 1/3 його ваги. Їжаки, що містяться в неволі як домашня тварина, охоче їдять м'ясо, яйця і хліб. Всупереч поширеній думці, молоко їжакам шкідливо і їх не слід годувати молочними продуктами, оскільки вони страждають непереносимістю лактози. Собачий або котячий корм так само не підходить для них, оскільки містить надто багато жирів і дуже бідний білками. Проте, дуже любить морозиво. Крім того, із задоволенням їсть кашу з вівсяних пластівців.

На їжаків полюють собаки, лисиці, тхори, борсуки і крупні сови.

У їжаків гострий нюх і слух, зір слабкий. Вони бігають з швидкістю до 3 м/с, добре плавають і лазять. Бродивши по лісу у пошуках їжі, їжак шумить сухим торішнім листям, і по цьому шуму його легко виявити. Їжаки видають всілякі пирхаючі і чхаючі звуки, бурчать і клацають зубами. Дитинчата, знаходячись в гнізді, видають свист і крякання, схоже на пташине.

Звичайний їжак корисний знищенням шкідливих комах: серед поїдаємих ним комах — травневі хрущі, волохаті жужелиці, гусінь монашки і непарного шовкопряда. В той же час їжак знищує пташенят і яйця дрібних пташок, що гніздяться на землі. Їжаки також грабують кладки звичайних курей і викрадають курчат.

Їжак може бути переносником таких захворювань як дерматомікоз, жовта лихоманка, сальмонельоз, лептоспіроз. На них у великих кількостях водяться кліщі і блохи. Наприклад, вивчення іксодових кліщів (переносників збудників кліщового енцефаліту, туляремії, бабезіоза великої рогатої худоби, піроплазмоза коней) виявили, що їжаки знаходяться в числі господарів, на яких кліщі годуються у всіх фазах розвитку. У лісових угіддях їжаки збирають на себе кліщів, у тому числі енцефалітних, більше, ніж будь-які інші звірі, оскільки його колючий покрив, як щіткою, зчісує голодних кліщів з трави. Від кліщів, що забралися між голками, їжак не здатний позбавитися. За весняний сезон кожен їжак годує на собі десятки тисяч іксодових кліщів; у літературу увійшла навіть особлива одиниця обліку кліщів в природних вогнищах — «що-година», що означає кількість кліщів, зібраних їжаком за годину пробігу по осередковій ділянці лісу.

Їжак — найзвичайніший, місцями багаточисельний вигляд. Він легко пристосовується до життя поряд з людьми і досить часто тримається як домашня тварина. Відомо, що римляни ще в IV ст до н.е. вирощували їжаків ради м'яса — його запікали разом з голками в глині. Деяке народне зілля (зокрема від облисіння) включало попіл, жовч, нутрощі або кров їжака.

X

Вхід

Завантажую...